Lodówki turystyczne

Lodówki turystyczne a kamperze czy przyczepie kempingowej

Lodówki turystyczne w kamperze czy kempingu to świetny pomysł dla urozmaicenia swoich podróży. Jest to jeden z praktycznych sposobów na mobilne przechowywanie żywności i napojów. Wybór odpowiedniej lodówki zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz wymagań. Warto przeanalizować swoje potrzeby i wybrać najbardziej wydajny i odpowiedni dla nas model

Rodzaje lodówek turystycznych do kampera i kempingu

  • Lodówki termoelektryczna są stosunkowo tanie i lekkie dlatego są jednym z najczęściej wybieranych typów lodówek. Ich wydajność chłodzenia jest ograniczona w porównaniu do innych, ale jest to najczęstszy wybór dla mniejszych pojazdów kempingowych.
  • Lodówki absorpcyjne, jak sama nazwa wskazuje wykorzystują proces absorpcji ciepła do chłodzenia. Są bardzo ciche i nie wymagają sprężarki, natomiast ich wydajność jest podatna na wpływ warunków otoczenia.
  • Lodówki kompresorowe są najbardziej wydajne i utrzymają niską temperaturę nawet podczas upalnych dni. Świetnie sprawdzają się na dłuższe podróże, natomiast zazwyczaj są droższe i cięższe od poprzedników.
  • Lodówki gazowe działają na gaz i są popularne w starczysz modelach kamperów i kempingów, gdzie dostęp do energii elektrycznej jest ograniczony.

Najlepsze lodówki do kampera - na co zwrócić uwagę?

Najważniejszą cechą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest wydajność chłodzenia. Tak aby lodówka mogła zaspokoić wszystkie nasze wymagania. Pojemność jest również istotnym elementem. Wybierajmy lodówki odpowiednie do długości naszych podróży, aby dostosować jej pojemność do naszych potrzeb. Lodówki turystyczne zasilane są na różne sposoby. Zdecydujmy się na model, który odpowiada możliwościom zasilania. Należy zwrócić również uwagę na wymiaru lodówek, aby zbytnio nie przeciążać kampera czy kempingu. Lodówki wykonane z wysokiej jakości materiałów będą trwałe i solidne dlatego warto również zwrócić uwagę na budowę lodówki.

Lodówki turystyczne a komfort podróży

Lodówki turystyczne znacząco podnoszą komfort naszej podróży. Umożliwiają przechowywanie zawsze świeżej żywności a co za tym idzie - ograniczenie korzystania ze sklepów spożywczych. Dają nam komfort spożywania posiłków z każdego miejsca na ziemi. Zapewniają również niezależność w podróży oraz dają możliwość przechowywania leków oraz zawsze chłodnych napojów. Dzięki lodówkom turystycznym nasze podróżowanie staje się bardziej wygodne i przyjemne.

Jaką pojemność powinna mieć lodówka do kempingu

Pojemność jaką powinna mieć lodówka uzależniona jest przede wszystkim od ilości osób podróżujących kamperem czy kempingiem oraz od długości podróży jakie zazwyczaj pokonujemy. Uzależniona jest również od dostępnej przestrzeni w naszym kamperze oraz od rodzaju i ilości przechowywanych produktów.

Metody chłodzenia w lodówkach turystycznych

  • Chłodzenie termoelektryczne wykorzystuje zjawisko elektryczne aby wytworzyć różnicę temperatur co powoduje przepływ ciepła i chłodzenie wnętrza.
  • Chłodzenie absorpcyjne wykorzystuje proces absorpcji ciepła. Ciepło to pobierane jest z wnętrza lodówki co powoduje obniżenie temperatury. 
  • Chłodzenie kompresorowe działa na zasadzie cyklu sprężarkowego. Na podobnej zasadzie działąją tradycyjne lodówki domowe.
  • Chłodzenie gazowe jak sama nazwa wskazuje do działania wykorzystuje gaz, który spalany jest w palniku aby wytworzyć ciepło niezbędne do chłodzenia.