Akumulatory

Akumulatory jako nieodłączny element instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika w kamperze czy kempingu to bardzo praktyczne rozwiązanie umożliwiające elastyczne podróżowanie oraz korzystanie z energii słonecznej z każdego miejsca na ziemi. Akumulatory przechowują wyprodukowaną przez panele solarne energię elektryczną co sprawia, że stajemy się bardziej niezależni energetycznie. Możemy wtedy wykorzystywać nadprodukowaną energię w nocy lub w warunkach kiedy nasłonecznienie jest słabsze.

Jakie akumulatory do fotowoltaiki posiadamy w ofercie?

Akumulatory wykonane w technologii VRLA AGM, wyposażone w specjalny zawór jednokierunkowy, który zapobiega wydostaniu się elektrolitu na zewnątrz akumulatora. Idealnie nadają się do zastosowania w systemach zasilania awaryjnego i podtrzymania energii. Prawidłowo współpracują z instalacjami solarnymi oraz z przetwornicami napięcia. Przystosowane są do cyklicznego rozładowywania i ładowania, dzięki czemu idealnie sprawdza się w systemach solarnych.

Akumulatory żelowe to w pełni bezobsługowe akumulatory, których elektrolity mają postać żelu. Zastąpienie cieczy żelem wpływa na brak korozji oraz większą wytrzymałość na ekstremalne temperatury, uderzenia oraz wibracje. Pozwalają na osiągnięcie stanu pełnego naładowania nawet po ich głębokim rozładowaniu.

Akumulatory litowo-jonowe mają zazwyczaj znacznie dłuższy cykl życia niż tradycyjne akumulatory kwasowo-ołowiowe. Są w stanie przechować więcej energii w stosunku do swojej masy i objętości. Nie wykazują efektu pamięci dlatego nie musimy czekać na ich całkowite rozładowanie przed ponownym naładowaniem.

Jakie zastosowanie ma akumulator podczas użytkowania instalacji fotowoltaicznej?

Jest to kluczowy element instalacji fotowoltaicznej Służy do magazynowania energii elektrycznej oraz daje możliwość jej późniejszego użycia w mniej komfortowych i stabilnych warunkach. Zabezpiecza on przed przestojem, dzięki temu wszystkie urządzenia elektryczne wewnątrz pojazdu mogą wykorzystywać zgromadzoną energię bez względu na panujące czynniki atmosferyczne.

Jaką pojemność akumulatora wybrać?

Istotne jest, aby odpowiednio dobrać pojemność akumulatora oraz dostosować go do swoich potrzeb energetycznych. Możesz skorzystać z kalkulatorów dostępnych online, aby określić dokładną pojemność akumulator do Twoich potrzeb. Wtedy jesteśmy w stanie uzyskać najbardziej wydajne, sprawne oraz trwałe użytkowanie. Jeżeli nie mamy pewności jaką pojemność wybrać zalecamy skontaktować się z ekspertem, a jeżeli nie mamy pewności czy akumulator będzie kompatybilny z resztą elementów potrzebnych do montażu instalacji fotowoltaicznej, warto zdecydować się na gotowe już zestawy solarne do kamperów, które również znajdziecie w centrumkempingowe.pl.

Długość życia baterii w akumulatorach

Odpowiednie zarządzanie rozładowywaniem oraz ładowaniem akumulatora znacząco wpływa na przedłużenie długości jego życia. Niektóre akumulatory są droższe ale za to oferują dłuższą żywotność orz lepszą wydajność co z biegiem czasu jest bardziej opłacalne. Dlatego warto zainwestować w dobrej jakości baterię, aby móc cieszyć się dłuższym użytkowaniem.