Instalacja wodna

Instalacja wodna w kamperze

Instalacja wodna w kamperach i kempingach jest znaczącym elementem, który daje możliwość komfortowej podróży oraz znacznie ułatwia przebywanie w przyczepach i pojazdach kempingowych. Proces instalacji wodnej składa się z dostępu do świeżej wody, jej przechowywania, podgrzewania oraz późniejszego odprowadzania już zużytej wody. Ważnym elementem jest zachowanie regularności podczas konserwowania wszystkich elementów instalacji. Dzięki temu możemy zapewnić bezproblemową i bezpieczną pracę podczas podróżowania. 

Co wchodzi w skład instalacji wodnej w przyczepach i pojazdach kempingowych?

  • Kluczowym elementem instalacji wodnej w kamperach są krany i prysznice kempingowe. Dają one swobodny dostęp do użytkowania i korzystania z wody, w podobny sposób jak w domu. Wybierając odpowiedni kran czy prysznic należy zwrócić uwagę na wykończenie oraz jakość materiału, z którego zostały wykonane. Na ich uszczelnienie i odporność na korozję oraz warunki atmosferyczne. Jak również na możliwość łatwej i bezproblemowej instalacji.
  • Podgrzewacze wody do kamperów dzięki którym możemy zapewnić sobie ciepłą wodę do kranów i prysznica. Najpopularniejszymi rodzajami są podgrzewacze gazowe oraz elektryczne. Podgrzewacze gazowe podgrzewają wodę w zbiorniku podczas spalania gazu propan-butanowego. Natomiast podgrzewacze elektryczne są bardzo łatwe w obsłudze i działają przy pomocy grzałki elektrycznej. Mogą zostać podłączone zarówno do zasilania w kamperze lub do zewnętrznego źródła prądu.
  • Pompki do kempingów zapewniają prawidłowe ciśnienie i przepływ wody do kranów, pryszniców czy toalet. Działają na zasadzie zasilania elektrycznego. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie ciśnienia oraz wydajności pompki aby zapewnić odpowiedni przepływ wody w kamperze. Wiele rodzajów wyposażonych jest w automatyczne włączanie i wyłączanie co znacząco ułatwia użytkowanie. 
  • Zbiorniki kempingowe na wodę umożliwiają przechowywanie wody podczas podróży. Istnieją różne rodzaje zbiorników, których wybór zależy od potrzeb. W naszym sklepie znajdziecie zbiorniki zarówno służące do przechowywania czystej, świeżej wody jak również wody szarej, zużytej pochodzącej z umywalek czy pryszniców.

Aby dokonać szybkiej i poprawnej instalacji wodnej świetnie sprawdzą się również posiadane przez nas akcesoria i inne potrzebne produkty takie jak: przewody, odpływy, zawory, wlewy, rury, króćce czy złączki.

Jak poprawnie dokonać instalacji wodnej w kamperze?

W pierwszej kolejności musisz zaprojektować system instalacji wodnej w przyczepie kempingowej lub kamperze. Załóż górne cele ilościowe wody potrzebne co codziennego użytku. Kolejnym krokiem jest odpowiedni wybór zbiorników oraz pompy wodnej. Następnie przeanalizuj trasę oraz ilość rur potrzebnych do prawidłowego przepływu wody. Zamontuj odpowiednie kraniki i złączą w potrzebnych miejscach w kamperze, aby swobodnie móc korzystać z wody. Zainstaluj filtry i potrzebne systemy do oczyszczania wody. Na końcu upewnij się, że wszystkie zainstalowane elementy spełniają odpowiednie normy bezpieczeństwa.

Czyszczenie i konserwacja instalacji wodnych

Regularne dbanie o instalację wodną zapewnia komfort i bezpieczeństwo podróży, a także przedłuża żywotność wszystkich elementów systemu. Czyszczenie zbiorników czy pomp wodnych pomaga zachować odpowiedni stan higieny, a kontrola uszczelnień, rur i przewodów zapewnia bezpieczeństwo i wydajność systemów podczas podróży.