Reduktory

Reduktory gazowe w przyczepach kempingowych i kamperach

Jest to istotny element, aby instalacja gazowa w kempingu mogła zostać poprawnie zamontowana. Reduktor gazowy reguluje przepływ gazu z butli gazowej do posiadanych urządzeń takich jak lodówki czy kuchenki gazowe w kamperze .Powinny spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa, aby w przyszłości nie dochodziło do żadnych nieszczelności. Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie stanu i wydajności. Aby reduktory gazowe były w pełni wydajne i umożliwiały kontrolowanie ilości gazu dostarczanego do urządzeń należy montować je zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta.

Jaki reduktor gazowy wybrać do swojego kampera?

Wybór odpowiedniego typu reduktora jest niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania w kamperze czy przyczepie kempingowej. W centrumkempingowe.pl oprócz reduktorów gazowych znajdziecie również przyłącza i węże kempingowe, potrzebne do wykonania prawidłowej instalacji gazowej. 

  • Przed dokonaniem odpowiedniego wyboru należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj gazu, który będzie używany w kamperze czy przyczepie kempingowej - reduktor musi być kompatybilny z danym rodzajem.
  • Reduktory gazowe posiadają określony ciśnienie, które regulują podczas przepływu gazu dlatego istotne jest sprawdzenie wymaganego ciśnienia dla zamontowanych urządzeń gazowych. Często w instrukcjach można znaleźć potrzebne informacje odnośnie odpowiedniego reduktora.
  • Istotny jest również rozmiar butli gazowej - czym większa pojemność, tym potrzeba reduktora o większej wydajności.
  • Należy zwrócić też uwagę na łatwość montażu i konserwacji, aby dzięki bezproblemowej, regularnej kontroli sprzętu móc zapewnić skuteczne działanie.

Jakie ciśnienie gazu będzie odpowiednie?

Ciśnienie gazu w naszym kamperze zależne jest od zamontowanych urządzeń gazowych, ponieważ każde z nich ma indywidualnie określone wymagania co do ciśnienia gazu. Zazwyczaj większość reduktorów gazowych stworzonych zostało w taki sposób aby zapewnić odpowiednie ciśnienie gazu dla większości urządzeń. Najbardziej popularne i stosowane ciśnienie w kempingach i kamperach w przypadku butli propan-butan wynosi około 30 mbar. Jednak najbezpieczniej przed każdym montażem urządzenia będzie sprawdzenie jego instrukcji, a jeżeli nie jesteśmy pewni jakie ciśnienie będzie odpowiednie, zalecamy skonsultować się z producentem, bądź skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Reduktor gazowy a jego wydajność - na co zwrócić uwagę?

Aby zapewnić jak najlepszą wydajność sprzętu należy zapewnić prawidłowe ciśnienie, oraz przepływ gazu, a także sprawdzić kompatybilność reduktora z odpowiednim rodzajem gazu, który będzie używany w kamperze czy przyczepie kempingowej. Reduktor powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów, tak aby był odporny na warunki atmosferyczne oraz na zużycie. Proponujemy zapoznanie się z opinią oraz doświadczeniem innych użytkowników na temat instalacji gazowej, dzięki czemu można zasięgnąć cennych rad i informacji na temat wydajności reduktora, co pozwoli zapewnić w przyszłości skuteczne jego działanie.

Bezpośrednie podłączenie reduktora gazowego do butli.

Jest to powszechna praktyka stosowana w systemach gazowych w kamperach i kempingach. Butla gazowa znajduje się zazwyczaj na zewnątrz, a sam reduktor montowany jest bezpośrednio na jej gwincie. W niektórych pojazdach rekreacyjnych istnieje główny zawór, który kontroluje przepływ gazu, dlatego reduktor może zostać podłączony również do tego zaworu.  Montaż reduktora gazowego powinien zostać wykonany zgodnie z instrukcją oraz przepisami bezpieczeństwa dotyczącymi odpowiedniej instalacji gazowej w pojazdach kempingowych.