Regulatory ładowania

Regulatory ładowania dla Twojego kampera i przyczepy kempingowej

Regulatory ładowania to kluczowe elementy zasilania opartego na energii słonecznej. Jak sama nazwa wskazuje kontrolują ładowane akumulatory kempingowe, aby zapewnić długotrwałą wydajność. Odpowiednio dobrane zwiększają niezawodność całego systemu fotowoltaicznego, dlatego bardzo istotne jest wcześniejsze przeanalizowanie swoich potrzeb oraz całej specyfikacji systemu zasilania na którym opierał się będzie regulator ładowania.

Regulator solarny - czyli jak łatwo kontrolować ładowanie solarów

Aby zapewnić sobie optymalne warunki ładowania oraz przedłużyć żywotność używanej baterii warto wyposażyć się w odpowiedniej jakości regulator solarny. Niektóre z nich wyposażone są w dodatkowe funkcje monitorowania. Mogą sprawdzić stan baterii oraz wysyłają funkcje komunikacyjne dzięki czemu kontrola procesu ładowania staje się łatwiejsza. Większość regulatorów jest łatwa w procesie instalacji oraz konfiguracji z systemem zasilania w naszym kamperze czy przyczepie kempingowej.

Podstawowa instalacja fotowoltaiczna z użyciem regulatorów ładowania

Do podstawowego systemu fotowoltaiki oprócz regulatorów ładowania, akumulatorów czy paneli solarnych, wykorzystywane są również przetwornice oraz wymagane kable i akcesoria potrzebne do stworzenia jak najbardziej wydajnej instalacji solarnej. Zalecamy regularne monitorowanie i sprawdzanie działania całego systemu oraz dbanie o czystość paneli i sprawdzanie połączeń elektrycznych. Umożliwi to bezawaryjne i długotrwałe użytkowanie.

Jaki regulator wybrać i dlaczego jest on niezbędny?

Regulatory ładowania są niezbędnymi elementami wyposażenia całej instalacji fotowoltaicznej, ze względu na swoje możliwości kontroli ładowania baterii. Dzięki dobrej kontroli możemy cieszyć się z długotrwałego pozyskiwania energi słonecznej z naszych paneli solarnych. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na typ regulatora, im bardziej zaawansowany technologicznie tym jest efektywniejszy energetycznie, a nasza fotowoltaika będzie wtedy bardziej wydajna. Musimy upewnić się, że regulator jest w stanie obsłużyć maksymalny prąd i napięcie wygenerowane przez panele solarne. Powinien być wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia przed przeciążeniem czy zwarciem. Renomowane marki oferują gwarancję i to również należy wziąć uwagę chcąc zakupić wydajny regulator.

Typy inverterów solarnych dla kampera czy przyczepy kempingowej

Inverter solarny umożliwia inteligentną regulację prądu ładowania ze słońca jak i sieci. Istnieją różne typy regulatorów ładowania, jednak najbardziej popularnymi są:

  • regulatory PWM (Pulse Width Modulation) - regulują szerokość impulsów prądowych, które dostarczane są do baterii w celu utrzymania napięcia stałego ładowania.
  • regulatory MPPT (Maximum Power Point Tracking) - śledzą maksymalną moc generowaną przez panele słoneczne. 

Regulatory PWM są mniej efektywne energetycznie niż MPPT. Nie wykorzystują całej, pełnej mocy generowanej przez panele oraz przekazują mniej energii do akumulatorów, zwłaszcza podczas występujących warunków zmieniającego się oświetlenia słonecznego.